Od początku do końca handmade

Jak wybrać druty i szydełka?

hand madeZaczynasz swoją przygodę z robótkami ręcznymi i nie wiesz co wybrać: druty czy szydełka? Czytaj dalej, a dowiesz się, co będzie lepsze w przypadku konkretnego materiału i jak odpowiednio wydać swoje pieniądze. Wybór drutów lub szydełek ma znaczenie w zależności od tego, czy wykorzystujesz sznurek poliestrowy, bawełniany czy np. do Twojego projektu będzie wykorzystana włóczka zpagetti.

Jak wybrać druty?

Rodzajów drutów jest naprawdę wiele, a wybór odpowiednich nie jest uzależniony tylko od naszych preferencji, ale też od tego, co mamy zamiar nimi wykonać. Dawniej pracowało się na drutach metalowych, które były bardzo trwale. Dzisiaj prym wiodą raczej druty plastikowe, drewniane, bambusowe, aluminiowe i teflonowe.

Jednymi z najczęściej polecanych drutów są te wykonane z bambusa. Za ich wykorzystaniem przemawia przede wszystkim lekkość, a co za tym idzie, również wygoda pracy. Niestety druty bambusowe, czegokolwiek byśmy na nich nie przerabiali (zarówno sztuczny sznurek poliestrowy, jak i naturalny bawełniany), będą się szybko wycierać na czubkach i po jakimś czasie będzie trzeba je wymienić.

Teflon i drewno są trwalsze, a aluminium da nam lekkość porównywalną z drutami bambusowymi.

Jeżeli chodzi o kształt, to do wyboru mamy druty proste i na żyłce.

Druty proste – sprzedaje się je w parach, a każdy drut jest zakończony kulką lub kostką, która zapobiega zsuwaniu się włoczki przy przerabianiu oczka.

Druty na żyłce – to dwa druty złączone ze sobą elastyczną żyłką, na której gromadzimy przerabiane oczka. Druty na żyłce mniej męczą dłonie, szczególnie wtedy, kiedy przerabiany materiał jest ciężki.

Jeżeli chodzi o grubość drutów, trzeba je dobrać do grubości włóczki. Np. włóczka zpagetti o określonej grubości powinna być przerabiana drutami o grubości zbliżonej. Jeżeli mimo to nie wiesz, jak dobrać grubość drutów, to spójrz na opakowanie włóczki – powinna znajdować się tam informacja o numerze drutów.

Jak wybrać szydełko?

Najpopularniejszymi szydełkami są te drewniane, plastikowe i bambusowe. Te pierwsze cechują się najwyższą trwałością, a ostatnie są najlżejsze.

Grubość szydełka powinna być uzależniona od tego, jaki projekt chcemy wykonać. Jeżeli ma być to coś delikatnego o misternych, drobnych oczkach, to najlepsze będą szydełka o grubości 8 mm. Natomiast w momencie, kiedy projekt ma mieć większe oczka, najlepszym rozwiązaniem będą szydełka o grubości od 12 do 15 mm.

Włóczka zpagetti najlepiej będzie się przerabiała na szydełku o grubości 10-15 mm.
Sznurek bawełniany można przerabiać zarówno na drutach, jak i na szydełkach o grubości 8-12 mm.
Sznurek poliestrowy – grubość szydełek dobierz w odniesieniu do informacji podanej na motku lub do opisu danej robótki.