Od początku do końca handmade

Jak nauczyć się robić na drutach?

Poduszka ze sznurka bawełnianego grafitowy ryżWidzisz robótki ręczne i nie możesz wyjść z podziwu, w jaki sposób powstały? Robienie na drutach wbrew pozorom nie jest wcale takie trudne. Do robótek może być wykorzystana włóczka zpagetti, piękny sznurek bawełniany czy tani sznurek bistorowy oraz zarówno druty, jak i szydełka.

1. Kup odpowiednie druty i włóczkę

Na początek nie wybieraj cienkich drutów i cienkiej włóczki, bo znacznie trudniej będzie Ci się nauczyć podstaw. W pierwszym etapie nauki najlepsza będzie gruba włóczka zpagetti i grube druty lub szydełko.

Dobrze dobierze druty, zdecydowanie łatwiej będzie Ci zacząć na drutach z żyłką, bo wymagają mniejszej ilości pracy i nie męczą tak bardzo rąk. Zdecyduj się na lekkie druty – plastikowe lub bambusowe. Na początek najlepsze będą te w rozmiarze 12.

Na start zainwestuj w najtańszą włóczkę, bo nawet jeżeli ją zmarnujesz, to strata nie będzie taka duża. Droższy sznurek bawełniany zostaw sobie na tę chwilę, w której Twoje umiejętności będą już większe.

2. Wybierz prosty projekt na początek

Nie zaczynaj od skomplikowanych form, bo szybko się zniechęcisz. Zacznij od postaw – przerabiania oczek, nabierania oczka na drut, nauki ściegu francuskiego i zakańczania. Korzystaj nie tylko z opisów, ale również ze schematów, bo czasami łatwiej jest je zrozumieć.

3. Nie poddawaj się

Nawet jeżeli pierwszy projekt nie wyjdzie tak, jak chcesz, to nie zniechęcaj się. Spruj projekt i zacznij go od nowa. Jeżeli włóczka zpagetti lub sznurek, którego używasz, będzie dobrej jakości, to nawet po spruciu będzie go można wykorzystać jeszcze raz. Pamiętaj, że nauka robienia na drutach nie jest trudna, ale jak każda inna rzecz, wymaga praktyki. Im więcej próbujesz, tym lepszy efekt uda Ci się uzyskać.

Zrobienie na drutach swetra lub szalika z czapką to nie tylko oszczędność, ale i ogromna frajda. Możesz mieć bardzo dobrą jakościowo rzecz, której koszt będzie przynajmniej kilka razy tańszy, niż w sklepie. Z czasem nauczysz się wykonywać coraz to trudniejsze projekty, a czas spędzony z drutami będzie krótszy.

Do swoich robótek możesz wykorzystać sznurek bawełniany bądź syntetyczny (np. sznurek bistorowy), a także włóczkę zpagetti. Samodzielnie decydujesz, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na wykonanie danego projektu oraz jak ma on wyglądać. Możesz nie tylko udekorować swój dom czymś, co będzie jedyne w swoim rodzaju, ale też zrobić komuś bliskiemu fenomenalny prezent.

W sieci znajdziesz mnóstwo blogów traktujących o hand made oraz tutoriali, które prezentują krok po kroku jak wykonać pled, poszewkę na poduszkę czy osłonkę na doniczkę. Czytaj, oglądaj i inspiruj się, a wprawa przyjdzie z czasem.