Robótki na drutach to nie tylko sposób na posiadanie pięknych rzeczy, ale też doskonała metoda na obniżenie poziomu stresu i wypełnienie sobie czasu czymś kreatywnym. Osoby robiące na drutach mają do wyboru setki różnych splotów i ściegów, dzięki czemu każda wykonana rzecz może być inna. Bez względu na to, czy do robótki wykorzystana jest włóczka zpagetti, czy jakakolwiek inna, znajomość najpopularniejszych splotów to podstawa.
Pamiętaj: zanim nauczysz się robić jakikolwiek splot, musisz opanować technikę robienia lewych i prawych oczek.
Splot ryż pojedynczy
Żeby wykonać ryż pojedynczy, konieczne jest nabranie na druty parzystej liczby oczek. Następnie należy przerabiać w pierwszym rzędzie jedno oczko lewe, a drugie prawe, a drugi rząd zaczynamy od przerabiania oczka prawego a później lewego. Splot ryz pojedynczy pozwala nam na uzyskanie oczek lewych nad prawymi i prawych nad lewymi.
Splot ściągacz
Ściągacz może być splotem zarówno pojedynczym, jak i podwójnym. Wykonamy go z każdego materiału. Doskonale sprawdzi się zarówno włóczka zpagetti, jak i sznurek bistorowy. W przypadku ściągacza pojedynczego konieczne jest nabieranie na druty i przerabiania jednego oczka prawego i jednego lewego, podążając w ten sposób do końca. W kolejnym rzędzie postępujemy tak samo i naszym celem jest uzyskanie zawsze oczek prawych nad oczkami prawymi i lewych nad lewymi.
Splot kostka
Do zrobienia kostki musimy nabrać na druty parzystą liczbę oczek. W pierwszym rzędzie muszą być dwa oczka lewe i dwa prawe, w drugim rzędzie oczka prawe powinny być zawsze nad prawymi a lewe nad lewymi. Natomiast w rzędach trzecim i czwartym zaczynamy od dwóch prawych oczek, po czym następują dwa lewe oczka. Układ oczek powinien być powtarzany do momentu, aż uzyskasz kwadrat.
Splot francuski
Żeby uzyskać ścieg francuski, należy wszystkie oczka przerabiać na prawo. Zdecydowanie splot francuski jest splotem najłatwiejszym dla początkującego adepta drutów i z powodzeniem sprawdzi się do niego zarówno bawełniany motek, jak i włóczka zpagetti. Istotne jest tylko to, żeby dbać o właściwe naprężenie włóczki i pilnować, żeby oczka wychodziły nam równe. Jeżeli będą się od siebie różnić, to będzie to bardzo widoczne.
Wybór odpowiedniego ściegu to sprawa indywidualna. Jedne osoby zaczynają od grubej włóczki i luźnych, dobrze widocznych splotów. Inne natomiast od razu rzucają się na głęboką wodę i próbują z trudniejszymi ściegami. Jednakże zdecydowanie najłatwiej będzie opanować na początek te najprostsze ściegi, dzięki czemu później unikniesz gubienia oczek i innych mankamentów.