Od początku do końca handmade

Rodzaje i zastosowanie włóczek

Robić na drutach czy na szydełku możemy z zastosowaniem różnego rodzaju włóczek. Wyróżniamy włóczki naturalne, takie jak np. włóczka zpagetti albo syntetyczne – jak akrylowa czy poliestrowa. Każda z nich cechuje się innymi właściwościami i ma inne zastosowanie.

1. Włóczki naturalne

Włóczka wełniana – w przypadku włóczki wełnianej rozróżniamy kilka rodzajów, w zależności od tego, z czego pozyskiwane są włókna. Wyróżniamy włóczki z alpaki, z merynosów, z angory, moheru, kaszmiru. Każda z tych włóczek cechuje się nieco innymi właściwościami, jednakże ich cechą wspólną jest to, że są wyjątkowo ciepłe i idealnie nadają się do tworzenia czapek, szalików, skarpet i swetrów hand made.

Włóczka zpagetti – włóczka ta powstaje w przeważającej części z włókienniczych odpadów bawełnianych, a domieszką jest akryl. Z uwagi na dość dużą grubość, nadaje się idealnie do tworzenia robótek o grubych oczkach i dla osób początkujących.

Włóczka bawełniana – cechuje się miękkością i delikatnością. Jedną z najważniejszych zalet, jakie ma włóczka bawełniana i sznurek bawełniany jest fakt, że ten materiał bardzo rzadko uczula. Dlatego też włóczka z bawełny jest polecana przede wszystkim do wyrobu odzieży i dodatków dla alergików oraz dla dzieci. Dodatkowo z włóczki bawełnianej powstają też piękne pledy hand made, koszyczki, dywaniki oraz poduszki.

Włóczki syntetyczne

• Włoczka akrylowa – jest najpopularniejszych typem włóczki. Jej główną zaletą jest bardzo niska cena a dodatkową fakt, że włóczka ta produkowana w wersji anty-pilling wolniej się mechaci. Niestety za niską ceną idzie także fakt, że włóczki akrylowe są gryzące, a w wersji podstawowej dość szybko się mechacą. Ten typ włoczki nie jest polecany do wyrobu ubrań, tylko dodatków i gadżetów – różnego rodzaju narzut, pokrowców czy chodników.

Włóczka polipropylenowa – idealnie nadaje się do wyrobu kapci oraz różnego rodzaju koszyczków.

Włóczka poliestrowa – Poliestrowa włóczka, tak i jak i sznurek poliestrowy, jest standardowo gładka i dość miękka w dotyku, dlatego znajduje zastosowanie przy wyrobie różnego rodzaju elementów odzieży. Jest idealna na koce, czapki i okrycia wierzchnie. Ten rodzaj włóczki produkowany jest również w wersji nadającej się na robótki o futerkowym charakterze.

Oprócz wyżej wskazanych typów włóczek w sprzedaży są również różnego rodzaju mieszanki. Możemy kupić włóczkę bawełniano-akrylową, poliestrowo-bawełnianą lub wełniano-akrylową. Zazwyczaj pierwszy materiał, który pojawia się w danej włóczce, jest tym, który przeważa w niej ilościowo.